Co zrobić gdy Cię aresztują?

Co zrobić gdy Cię aresztują?
comexja.com.pl Gospodarstwo agroturystyczne noclegi w Borach Tucholskich niska cena

Podczas wizyty w obcym kraju może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji. Jedną z nich jest aresztowanie lub zatrzymanie przez miejscowe władze. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji?

Bez względu na to w jakiej sytuacji znalazł się polski obywatel i niezależnie od tego czy jest winny stawianych mu zarzutów, czy też nie, powinien domagać się kontaktu z konsulem. Osoba reprezentująca ambasadę ma prawo powiadomić rodzinę zatrzymanego o jego sytuacji i aresztowaniu. Może również pomóc w otrzymaniu informacji o powodach zatrzymania oraz przewidywanej sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu. Dodatkowo jest w stanie, a nawet powinien, przekazać listę adwokatów, którzy mogą pomóc zainteresowanemu podczas ewentualnego procesu.

Niezależnie od sytuacji, której znajdzie się taka osoba, warto pamiętać o skontaktowaniu się z ambasadą, ponieważ bardzo często to jedyna okazja, aby porozmawiać z kimś w ojczystym języku. Dlatego przed wyjazdem powinno się znać adres i numer telefonu do ambasady w danym kraju.